Hledat

Nejčastější omyly

Vždy důkladně zvažte, je-li vaše pomoc zvířeti opravdu nezbytná.

Nalezený malý zajíček nebo srneček není opuštěný. Samice úmyslně nechávají tato mláďata osamocená a sledují je z povzdálí, aby svou přítomností nepřilákaly predátory. Roztomilých mláďat se nedotýkejte, ale pokud je vaše děti pohladí dříve, než k nim dojdete vy, není ojedinělý lidský dotek důvodem k odebrání mláděte z volné přírody. Mateřský pud je velmi silný i ve zvířecí říši.

Nesbírejte "podzimní" ježky. Pokud ježek není viditelně zraněný nebo nemocný, je schopen se ještě do příchodu zimy dostatečně vykrmit sám. Ježkům víc pomůže, když jim na své zahradě nebo v okolí připravíte vhodné zimoviště. "Svého" ježka můžete i přikrmovat, případně ho zbavit obtížných přemnožených vnějších parazitů a přitom mu ponechat přirozený způsob života ve volné přírodě.

Mláďata poštolek při prvním výletu z hnízda přistanou nedaleko a třeba hodinu sedí na parapetu vašeho okna a pozorují okolí a své rodiče, než se zase odhodlají přeletět o několik metrů dále. Je to zcela přirozený průběh rozlétávání mladých ptáků a vaši pomoc můžou potřebovat jen v případě, že hnízdění proběhlo v blízkosti frekventované silnice a hrozí, že poštolku přejede auto dříve než se rozkouká.

Kalous ušatý
 
© www.sulimo.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma